משמעות הצבעים והשפעתם על חיינו

ליאור מרדכי

מתקשר, מרפא, מורה לרוחניות והעצמה אישית , מומחה בתיקון קבלי ובניקוי אנרגטי, בעל מעל 30 שנות נסיון.

נגן וידאו

משמעות הצבעים והשפעתם על חיינו

 הצבעים עולמם, משמעותם והשפעתם.
הצבע ממלא תפקיד חשוב בחיינו. נסו לדמיין לרגע עולם ללא צבעים,עולם שבנוי על צבע אחד לבן/שחור/אפור.ככל דבר אחר,הצבע בחיינו הפך למובן מאליו, למעשה ללא הצבע,לא היינו יכולים להתקיים.בשבוע הבא אמשיך כתבה זו ובה אפרט מה המשמעות של כל צבע וכיצד ניתן להעזר בו לריפוי ולתעל אותו לעצמנו וסביבתנו.
הצבע משקף את מצבנו הנפשי ואת מצב רוחנו וצבע יכול גם לשפרו. יש לו משמעויות רבות: דתית, סמליות מיסטית, ואף הבט רפואי והקשר פסיכולוגי. אנשים מגיבים באופן שונה לצבעים שונים. צבעים מסומים יכולים לגרום לתגובות נפשיות שליליות וצבעים מסוימים לתגובות נפשיות חיוביות.
כולנו נוטים להקיף את עצמנו בצבעים, (בגדים, תמונות ריהוט, קישוטים,תכשיטים אוכלים מזון ושותים משקאות בצבעים שונים) ובעצם כל דבר. הויזואליות תופסת אצלנו ברוב המקרים מקום ראשון. אנחנו לא תמיד שמים לב לכך אבל לבחירת הצבעים יש משמעות רבה והיא מאפשרת הבנה ביחס למצבו הנפשי והגופני של האדם.
הפסיכולוגיה סוברת שלצבע יש תפקיד מרכזי בקביעת הרגש. למשל משמעותו של האדום, שמקורו בדם ואש עברה מדור לדור ומשמעות ראשונית זו שמקורה בחוויות הראשוניות של האדם באשר הוא, נטמעה בלא מודע הקולקטיבי עד כדי כך שהאדם כבר נולד עימה.
יחד עם זאת חשוב לומר שבתרבויות שונות יש לצבעים שונים משמעות שונה, ובמובן הזה הצבע משמש מעין שפה. אלמנה בתרבות המערבית לובשת שחורים לאות אבל ואילו אלמנה סינית לובשת לבן.
הפסיכולוגיה משתמשת בהנחה שהצבע מייצג את הרגש, אם אדם אינו מתייחס כלל לצבע מניחים כי הנגישות הרגשית שלו נמוכה, כי הוא אדיש מבחינה רגשית או כי הרגש שלו שטוח. אם אדם מושפע מאוד מן הצבע, נאמר כי הרגש הוא חלק מרכזי בחייו או באופן התגובה שלו.
כבר הוכח שלצבע יש השפעה משמעותית ביותר על המנטאליות של האדם ועל גופו. מחקרים רבים בארצות שונות כבר הוכיחו את זה היטב. השפעת הצבע על האדם הינה גדולה מאד, אף שבחיי היום-יום אנו לא כל כך שמים אליה לב. צבע משפיע גם אנשים שלא יכולים לראותו (עיוורים או אנשים עם עיניים קשורות).

המשמעויות של הצבעים וכיצד ניתן להעזר בהם.
הצבע ממלא תפקיד חשוב בחיינו. נסו לדמיין לרגע עולם ללא צבעים,עולם שבנוי על צבע אחד לבן/שחור/אפור.ככל דבר אחר,הצבע בחיינו הפך למובן מאליו, למעשה ללא הצבע,לא היינו יכולים להתקיים.בשבוע הבא אמשיך כתבה זו ובה אפרט מה המשמעות של כל צבע וכיצד ניתן להעזר בו לריפוי ולתעל אותו לעצמנו וסביבתנו.
הצבע משקף את מצבנו הנפשי ואת מצב רוחנו וצבע יכול גם לשפרו. יש לו משמעויות רבות: דתית, סמליות מיסטית, ואף הבט רפואי והקשר פסיכולוגי. אנשים מגיבים באופן שונה לצבעים שונים. צבעים מסומים יכולים לגרום לתגובות נפשיות שליליות וצבעים מסוימים לתגובות נפשיות חיוביות.
הצבעים וכוחם

אדום-
משמעות הצבע האדום היא חיוניות, צבע ממריץ המעניק אנרגיה פיסית – גופנית, אומץ לב, נחישות החלטה, תקווה, חמימות רגשית ואהבת הבריות.
קשור לצ'אקרה הראשונה – צ'אקרת הבסיס, השורש.
מסמל את כוח החיים, אדמה, מיניות, שורשיות, גשמיות, איכות ואומץ.
אדום הינו צבע של פעילות, אתגר, כוח ואומץ. הקרינה שלו מעוררת מבחינה פיזית ואפשר להשתמש בה נגד מלנכוליה ואנמיה, דיכאון חזק ומרה שחורה.
הצבע האדום טוב לטיפול בבעיות זרימת הדם, אנמיה ויטליות נמוכה ומחזור דם משובש.
להקיף את עצמנו בצבע אדום זוהי סגולה טובה להפגת מתחים.
אדום כהה (ארגמן) מייצג גאווה עצמית.

כתום – (עם נטייה לאדום)
משמעות הצבע הכתום הינו אושר רגשי, שמחה וצחוק, יוזמה הבאה להנהיג מתוך התחשבות בזולת ורצון לשרתו, נשיות, פוריות, יצירתיות, עוצמה, אופטימיות וחברתיות.
קשור לצ'אקרה השנייה – צ'אקרת המין, ההארה.
הצבע הכתום מסמל את הכוח הדינאמי, היצירתי שבתחום שליטתו מחזק את הלב ומערכת העצבים.
טוב לטיפול בבעיות בטחול, ריאות והלבלב, אסטמה, ברונכיטיס, אבנים בכליות ובעיות במחזור החודשי.

צהוב –
הצבע הצהוב מאפשר ניתוק ממחשבות והרגלים אובססיביים, מייצג חשיבה אינטלקטואלית מתוך שליטה עצמית הנובעת מהתבוננות בריכוז ומיקוד פנימי והפעלת שיקול דעת, רתימת כוח הרצון הפנימי לכוח הרצון והחוכמה האלוהית.
קשור לצ'אקרה השלישית – צ'אקרת מקלעת השמש, הסולר פלקסוס.
צהוב מביא אופטימיות ואיזון, הוא גם צבע האינטואיציה והאינטלקט, צבע של שמחה, אגו, ריכוז, שמחה, עליזות ואושר.
הצבע הצהוב טוב לטיפול בקיבה, עצירות, סוכרת בעיות בעור מגביר את יצירת האנרגיה בשרירים מרחיק דיכאון.

ירוק –
צמיחה התחדשות, רעננות מתוך תחושה של אמון ובטחון. צבע זה משרה רוגע, תקווה, שלווה והרמוניה. יש לצבע הירוק תכונות חיטוי ויכולת להרוס תאים עובריים ולכן הוא משמש לטיפולים בגידולים סרטניים.
קשור לצ'אקרה הרביעית – צ'אקרת הלב.
ירוק הוא צבע של פוריות, של חיים ונעורים
הצבע הירוק טוב לטיפול בבעיות עצבים עייפים, כאבי ראש, בבעיות באזור הלב, בעיות בלחץ דם, אולקוס, צבע מאזן ומביא לרוגע ושלווה, מחזק את האמונה הפנימית.
ירוק בהיר – מייצג סימפטיה, הבנה.
ירוק זית – עלול לגרום לתחרותיות, חוסר הרמוניה, שליטה רדיפת כבוד.

ורוד –
צבע של אהבה ונתינה ללא תנאי ערבוב של ורוד (צ'אקרה ראשונה) ולבן (צ'אקרה שביעית). אהבה זו באה מתוך אופי של פשטות, תום, מסירות רבה, אהבת יופי וסביבה אומנותית, חמימות אנושית, הרמוניה ושיתוף פעולה.
קשור לצ'אקרה הרביעית – צ'אקרת הלב.
הצבע הורוד מבטא רגישות, אהבה, אידיליה, רכות, עידון, נשיות, סליחה עצמית ולזולת.

כחול ותכלת –
מפתח את תחומי המסחר ומסמל סמכותיות ועומק, מעניק השראה, מסירות, שקט ושלווה, תחושת התרחבות. הצבע הכחול מתאים לשימוש נגד מתח ופחד, הלם נפשי וכאבי ראש.
קשור לצ'אקרה החמישית – צ'אקרת הגרון אך יחד עם זאת עלול לגרום לרכושנות, קנאה וחוסר גמישות.
הצבע הכחול טוב לטיפול במחלות גרון כמו צרידות, שקדים חום ודלקות בסמפונות.
כחול מעורב בלילך (סגול) – מבטא אידיאלים.
כחול מעורב באדום – רגשות דתיים אנוכיים.
כחול מעורב באפור – רגשות מעורבים בפחד.
כחול מעורב בשחור – רגשות דתיים מהולים באמונות תפלות.
טורקיז – תקשורת עם החיים איזון ואחווה.

סגול –
ראייה רוחנית מפותחת, ראיית ושמיעת הנסתר, מודעות גבוהה, אדם שחי לאור חיפוש רוחני עמוק, לאור מחויבות לאמת ולמצפון. צבע זה משחרר מפחדים ועכבות.
קשור לצ'אקרה השישית – צא'קרת העין השלישית.
הצבע הסגול עוזר לטיהור הדם ולהפסקת צמיחת גידולים, עוזר בבעיות נדודי שינה ועיניים עוזר בטיפול בבעיות מנטאליות ועצביות.

לבן –
מיזוג כל הצבעים והתדרים, מייצג טוהר, הגנה ואהבה המוענקים ללא תנאי מהיקום אליך וממך לאחרים. דרגה גבוהה של חיבור לאנרגיות הנעלות מתוך מודעות רוחנית מפותחת, חכמה עליונה ומרוממת.
קשור לצ'אקרה השביעית – צ'אקרת הכתר והקודקוד.
הצבע הלבן מעניק תחושת טוהר והגנה מפני החושך.

זהב –
אנרגיית איחוי וחיבור (ריפוי) מעודנת וגבוהה. אנרגיה של התחדשות ובנייה מחדש, רוחניות גבוהה, קדושה ואמונה עמוקה.
קשור לצ'אקרת השביעית – צ'אקרת הכתר, הקודקוד.
הצבע הזהב מסמל שלמות, חוכמה, הצלחה, כבוד, נצח, שיפור הזיכרון והלימוד.

סגלגל – ורדרד –
רוחניות, הבעה עצמית ואצילות, השראה ותובנה, גדלות נפש, קדושה, אהבה לעצמך ולזולת, מאפשר לאדם לרכוש כבוד לגופו הפיזי, לרגשותיו ולמחשבותיו.
קשור לצ'אקרה השביעית – צ'אקרת הכתר, הקודקוד.

אפור –
מבטא אגואיזם, דיכאון, פחד, דיכוי האישיות, יותר חסר רגשי, חוסר מנוחה, נטייה להיסטריה, דיכאון, ביטול עצמי.

חום –
חום הינו צבע האדמה המגדיל את המודעות לטבע הצבע עוזר לנו להתחבר לשורשים העמוקים ביותר ומייצב אותנו להבנת החיים.
הצבע החום מסמל יציבות, השתרשות, מסגרת, בטחון, התמדה, נחישות וארציות.
חום בהיר מייצג כעס.

שחור –
הצבע השחור עוזר לנו בהרחקת אנרגיות שליליות מחיינו ומשמש מעין שכבת מגן, אך יחד עם זאת זהו צבע שמנטרל גם את האנרגיות החיוביות שאמורות לחדור אלינו. מאט את תהליך ההתפתחות, עלול לגרום לחוסר יציבות שינוי המשקל ולגרום לקיצוניות.

איזה צבע אתה אוהב?
כל בן אדם מגיב לצבעים בדרכו שלו. כל צבע משפיע על אנשים שונים בצורה שונה, בהתאם למצב בריאותם ולמזג שלהם. יש צבעים מהם אנשים נמנעים בצורה אינטואיטיבית, הם מעצבנים, גורמים להרגשת חוסר ביטחון, חוסר נוחות. צבעים אחרים מעוררים בנו תחושת שמחה, ואנחנו מעדיפים אותם בבגדים, תכשיטים, אביזרים ובחדרים בהם אנחנו חיים. בהתאם להעדפת צבעים או לדחיית צבעים מסוימים אפשר לראות את אופיו של האדם, צורת החשיבה שלו, מצב בריאותו… העדפת הצבעים משתנה עם הגיל.
לפי העדפת הצבע אפשר להבחין בסוג האישיות של האדם, והנה כמה דוגמאות:
ירוק. אנשים שאוהבים ירוק כהה הם עקשנים ביותר בכל מובני המילה. בשילוב עם זהב, ירוק כהה זה צבע של עשירים. אנשים כאלה מייצרים את כל הטוב החומרי שבעולם; הם מספקים לעצמם יציבות כלכלית. אלה הם אנשים סולידיים עם מוניטין טוב, אוהבי שקט וטבע, מבינים גדולים בארכיטקטורה.
אנשים שאוהבים ירוק כהה גם עקשנים וגם אינם פתוחים. עקשנותם היא מסוג המדכא אנרגיות של אחרים. כאשר התנאים מיטיבים איתם, הם מגיעים לעשירות הן חומרית והן רוחנית. כדאי להם להיות יותר עדינים, יותר סובלניים כלפי אחרים ולהשתדל להפנים את הרעיון שלכל אדם יש זכות לדעה משלו – זה ימנע מהם הרבה בעיות וימשוך אליהם הרבה חברים! אנשים שאוהבים ירוק כהה בדרך כלל גורמים לידידים וקרובים להרגיש בטוחים ומוגנים. אלה הם אנשים עם כח רצון חזק מאד, שיכולים להתגבר על קשיים מכל סוג שהוא, אבל קשה מאד לגרום להם לשנות את דעתם. רק אנשים בעלי סבלנות וכושר שכנוע בלתי רגילים יחד עם הוכחות כבדות משקל יכולים להניא אותם מדעתם.
אנשים שאוהבים ירוק בהיר הם אנשים רכים, עדינים, שמעריכים יופי וטובים מאד בכל עבודת צוות. הם מעדיפים לעבוד בשותפות מאשר לבד, דנים לכף זכות, חכמים, נחמדים, אחראיים, רודפי צדק. הם יודעים להגיד את מה שמצפים לשמוע מהם. הם פתוחים, חברותיים, יודעים להתגבר על מתחים. לאנשים כאלה טוב ללמוד להקשיב לאנשים אחרים ולא רק לדבר בעצמם.
צהוב. אנשים שאוהבים צבע זה אלה אנשים מאד יצירתיים. מצד אחד הם חוקרים מולדים, מצד שני – הם אמנים מולדים; הם יודעים לעבוד, אך יודעים גם לנוח; יש להם כח רצון חזק, אך גם רוחם חזקה. הם יודעים להצליח גם בתחומים חומריים וגם ברוחניים. הם חכמים אך גם רגישים, ולפעמים אפילו היפר-רגישים. הם מקובלים על ידי הסביבה, פתוחים, שואפים לאושר, נדיבים, סבלנים, מתמידים, יודעים ללמד מניסיונם לאחרים. אנשים אלה מעוררים קנאה מצד הסביבה וצריכים להיזהר מעין הרע. יש להם נטייה להתנשאות וטוב אם יצליחו לגייס את כל האינטליגנציה שלהם כדי לא להביע תכונה זו בשום אופן.
כתום הוא במהותו צהוב חזק יותר, לכן אנשים שאוהבים כתום ניחנים באותן התכונות של אוהבי הצהוב אך במידה מרובה יותר, ובנוסף לכך יש להם יכולת מיוחדת לאהוב.
אנשים שבוחרים בכתום אלה הם אנשים לא שגרתיים, אוהבים עצמאות וחופש, חייהם אינם פשוטים אלא עשירים בעליות וירידות וכל מיני הפתעות. הם גם סובלים ממחסור בתקשורת רוחנית וממחסור באנשים ששווים להם מבחינה קוגניטיבית. הם נמשכים לדברים בלתי מוסברים, הם יותר חזקים מבחינה אינטליגנטית מאשר מבחינה פיזית ולרוב בעלי קבוצת דם A. אנשים אלה צריכים להיזהר ממחלות בבלוטת התריס, מחלות נוירוטיות ומחלות של מערכת העצבים הפריפרית לאנשים אלה מומלצת להם דיאטה צמחונית ותרגילי הרפיה.
שחור. אנשים שאוהבים שחור תמיד מוכנים למאבק. הם מקסימליסטים בכל (הכל אצלם שחור-לבן). המאבקים שלהם אינם רצוניים, החיים מאלצים אותם להיאבק. יש להם בעיה להעריך את המצב נכונה. זה גורם להם להפסיד, והם מאד סובלים מכך. לאוהבי שחור מטרות שונות, אך הם תמיד מתקדמים לעבר מטרתם ובדרך הכי ישירה (הם פשוט לא רואים דרכים עקיפות). לאוהבי שחור מומלצת הגבלה בצריכת בשר ועוף (לא יותר מפעמיים בשבוע) ומומלצת מאד שיבולת שועל.

נטורופת ידוע, ג'יימס אדאמו, מצא קשר בין קבוצות דם לצבע. לפי שיטתו, אדום, כתום ובורדו מיטיבים במיוחד עם אנשים בעלי קבוצת דם O.
גלי אור בצבעי תכלת וירוק מיטיבים עם פעילות פיזית וקוגניטיבית וכן מאזנים את מצב הרוח לאנשים בעלי קבוצת דם A.
לבעלי קבוצת דם B נמצא: א. גווני אדום וכתום מעודדים את פעילות הגוף תהליכים קוגנטיביים. ב. תכלת וירוק מרגיע.
ג. גווני סגול מאזנים את מצב הרוח.
לבעלי קבוצת דם AB  יש הרבה מן המשותף מבחינה אנרגטית עם בעלי דם A, ולכן מומלצים להם אותם הצבעים.
אם תשתמשו בצבעים האלה בבחירת בגדים, עיצוב דירות, צביעת קירות וכד', תחושו את ההבדל על בשרכם.
עם כל זה, אל תשכחו שאין שני אנשים זהים, ויש להתאים צבעים לכל אדם בהתאם לאישיות שלו ולמצבו הנפשי והפיזי. וכמובן, כל הנ"ל מתייחס לאדם בריא. כשאנו משתמשים בצבע על מנת לטפל בבעיות (הן בגוף והן בנפש) חשוב מאד להתאים צבע נכון ולהקפיד על מינון מתאים.

חום. אוהבי צבע זה מאופיינים ביסודיות, איזון, משיכה לידע ומעשים מסודרים. הם חסכנים, יציבים, רציניים, אוהבים שקט, שליטה, ועומדים על הקרקע בשתי הרגליים. אלה הם אנשים שאפשר לסמוך עליהם בזמנים קשים. הם פעילים, פוחדים לאבד שליטה על עצמם, מגיעים למטרתם בעקשנות רבה וקשובים לבעיות העולם. אלה הם אנשים בעלי החלטות בוגרות. כדי להעצים ולהוציא לפועל את התכונות היפות שלהם יהיו להם לעזרה אבני אגט וישפה.
אפור. אפור כהה אוהבים אנשים עם חשיבה הגיונית וטכנית, עם נטייה למדע ורפואה, שמסוגלים לפתור בעיות הכי קשות. אנשים כאלה אוהבים סדר בכל דבר: במחשבות, בחפצים, בחיי היומיום… לפעמים הם נחשבים ל"נודניקים", אבל דווקא אליהם פונים במצבים מסובכים. הם יכולים להגיע להישגים גבוהים מאד בכל תחום, הם יודעים להתמודד עם אכזבות ובהחלט יכולים להיות יצירתיים. האבנים הכי מתאימות לאנשים אלה הן אבנים בצבע אדום, כאשר לשמירה על מצב רוח הייתי ממליצה ל אבן אודם או על גרנט, ולשמירה נגד עין הרע הכי מתאים להם אלמוג אדום. לשמירה על בריאות הכי חשוב לאנשים אלה לדעת לעשות הרפיה.
אוהבי אפור בהיר הם אנשים חכמים, פיקחים, זריזים וחסרי מנוחה. הם לא אוהבים קשיים, אינם מרוכזים, הם יודעים לשמור על שביל הזהב, תקשורתיים, הם ביישנים ולרוב משתדלים להסתיר את זה. הם מאד רגישים וסובלים ממש מרעש ומחום גבוה

תכלת. תכלת בצבע שמים מאפיין אנשים ששואפים לידע, אמונה. בין אנשים אלה מצד אחד יש אנשים שמאד רגישים לעולם הנשמות, ומצד שני אנשים בצבא קבע. כדי למקד את האנרגיה וכדי להעצים את כוחות החיות שלהם מומלץ להם דווקא ללכת על גוונים צהובים.
תכלת עמוק, כחול – אנשים שאוהבים צבעים אלה מגיעים ליעדים שהציבו לעצמם, הם משיגים את כל המטרות שלהם, אלה הם אנשי הצלחה ועושר. הם אוהבים חיים, בעלי מרץ, אוהבים ילדים. הם אוהבים שיכירו בהישגיהם. הם מצליחים בעבודה שנהנים ממנה, אוהבים נסיעות. האבנים שמתאימים להם הם בצבע כחול, אבל בתקופות הישרדות וכן להרפיה הם זקוקים לאבנים לבנות. לנשות הכחול מתאים מאד אלמוג לבן, שמגביר את נשיותן בצורה מופלאה.
אוהבי תכלת בהיר מאופיינים בחולמניות, רומנטיות, הם אוהבים נסיעות, חברה, יש להם הרבה חברים, הם חברמנים ואוהבים מים. לאנשים אלה האדם הכי קרוב בעולם זה האם. הם מכבדים אותה ללא גבול ונאמנים לה בצורה שאין לתארה. אבל אם בילדות האם לא נתנה להם מספיק חום, זה משאיר עליהם חותם לכל החיים. אנשים כאלה לא סובלים בדידות, ואם נוצר מצב כזה – סובלים ביותר. הם נותנים המון, אך גם רוצים לקבל המון. הם מכבדים ביותר את המסורת ויותר קשורים לצד הקוגניטיבי והרגשי מאשר לתאוותי. כדי לחזק את הצדדים החזקים של אישיותם, אמליץ על אבני טורקיז או אקוומרין כחול, מעוטרים בכסף. אבנים נוספות שמתאימות להם הן פנינה ואופל.

לבן-אנשים שמעדיפים צבע לבן הינם בעלי דמיון מפותח, הם מתלהבים בקלות, אוהבים שקט ושלווה, הם חולמניים. אנשים אלה מאופיינים בתכונות מנוגדות. הם צריכים מאד להיזהר מכל סוגי ההתמכרות ולא להיכשל בקנאה ושאר מידות רעות. זה פוגע בהם יותר משאר האנשים. אנשים אלה הם בדרך כלל בעלי אינטואיציה מאד מפותחת.
אדום- אנשים שמעדיפים צבע אדום הינם אנשים מאד אנרגטיים, שאוהבים להנהיג, לשלוט, והם גם מצליחים בזה אם הם מצליחים לשלוט ברגשותיהם ובתאוותיהם. הם לא נוטים לסבול במיוחד מייסורי מצפון, אוהבים חיים ואוהבים כשמתמלאות משאלות ליבם. הם מתפרצים בקלות אך גם נרגעים בקלות.
ורוד- אנשים שמעדיפים צבע ורוד הינם אנשים לא כל כך מקורקעים, החיים בציפייה שיקרה להם נס. הם מאד רגישים, ביתיים, אוהבים נוחות, חולמים על אהבה אגדית, מעדיפים להתעלם מהמציאות (מסתכלים על העולם דרך משקפיים ורודים), וכאשר לא מתאפשר להם להתעלם מהמציאות זו טרגדיה אמיתית בשבילם. לעיתים קרובות אנשים אלה אינם יודעים להעריך את יכולותיהם וכשרונותיהם בצורה אובייקטיבית ואמיתית; הם יותר מבטיחים מאשר מקיימים. פעמים רבות הבטחה שלהם זו אשליה לשמה. אנשים אלה מתאוששים בקלות מכל טראומה ולרוב מגיעים לשיבה טובה.

לחץ לשיתוף

Share on facebook
Facebook
Share on whatsapp
WhatsApp
Share on email
Email